Przeznaczenie i zalety listw sosnowych

Listwy sosnowe to popularny materiał konstrukcyjny. Jest ceniony i lubiany ze względu na swoje właściwości, a także cenę. Jest bowiem stosunkowo tani w porównaniu do innych zamienników o podobnych cechach. Listwy sosnowe znajdują obecnie szerokie zastosowanie w przemyśle wytwórczym. Co warto o nich wiedzieć?


Do czego wykorzystuje się listwy sosnowe?

Listwy sosnowe mogą mieć różne przeznaczenie. Zazwyczaj stosuje się je jako półfabrykaty do wytwarzania opasek drzwiowych, które pozwalają maskować odsłonięte elementy futryny i ościeżnicy. Produkuje się z nich również listwy przypodłogowe, które pozwalają zachowywać estetyczne przejście pomiędzy podłogą a ścianą.
Z listew sosnowych wykonuje się także wykończenia do ram okiennych. Oferowane są także listwy narożne i maskujące łączenia powierzchni ściennych. Ten rodzaj materiału wykorzystuje również na szeroką skalą przemysł meblowy do produkcji różnych elementów. W sprzedaży dostępne są zarówno listwy gładkie, jak i frezowane. Często spotyka się elementy konstrukcyjne z otworami, przez które można poprowadzić kable i przewody konstrukcyjne.

Jakie są zalety listew sosnowych?

Zalety listew sosnowych wynikają w dużej mierze z charakteru surowca. Drewno sosnowe jest sprężyste i łatwe w obróbce, a przy tym bardzo trwałe. Nie grozi mu pękanie tak jak w przypadku listew z plastiku. Prawidłowo wyrośnięte posiada również niewielką ilość sęków i innych wad.
Dodatkowo listwy spajane są klejami wodoodpornymi, dlatego stają się odporne na wilgoć i szkodniki. Zaletą tych materiałów jest również optymalna relacja ceny do jakości, dlatego cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród nabywców. Jasny kolor sośniny pozwala na łatwe wkomponowanie się do każdego wnętrza, dlatego tworzone z listew wyroby często posiadają naturalne wykończenie i nie są poddawane malowaniu ani lakierowaniu.
Do zalet należy zaliczyć także właściwości izolacyjne, zarówno w kwestiach termicznych, jak i akustycznych. Listwy sosnowe świetnie sprawdzają się więc jako wykończenie ram okiennych i drzwiowych.

źródło: CIB - Centrum Informacji Biznesowej

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)

Dodaj opinię

Ocena: