Meble - wszystko o meblach i meblarstwie PoradyPłyta gazowa czy elektryczna? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Płyta gazowa czy elektryczna?

Płyta gazowa czy elektryczna?

Kupując sprzęt AGD zazwyczaj rozważamy różne opcje i wybieramy takie urządzenia, które będą najbardziej odpowiadały naszym potrzebom. Sprzęt powinien pasować do wyglądu kuchni, dodawać jej uroku. A przy tym konieczna jest jego optymalna funkcjonalność, łatwość użycia, praktyczność. Zatem przy wyborze kuchenki zadajemy sobie pytanie – czy lepsza będzie gazowa, czy tez elektryczna. Zwolenników zarówno jednych, jak i drugich nie brakuje. Nie mniej jednak wciąż wiele osób ostatecznie decyduje się na zakup tradycyjnej kuchenki z płytą gazową.


Płyty gazowe są przede wszystkim tańsze. Indukcyjne i ceramiczne kosztują nierzadko znacznie więcej. Faktem jest również, że przy częstym i długim gotowaniu rachunek za gaz będzie niższy niż rachunek za prąd. Koszty eksploatacji takiego sprzętu są bardziej ekonomiczne.
Zaoszczędzamy zatem nie tylko w momencie zakupu, ale też w trakcie użytkowania. Nie musimy gotować też w specjalnych garnkach, na ściśle określonych patelniach. Posiadając kuchenkę elektryczną nierzadko jesteśmy skazani na zakup pasujących do niej garnków o konkretnej powierzchni. Zdarzają się również braki w dostawie prądu, chwilowe rozłączenia. Jeśli korzystamy z płyty gazowej, nie jest to dla nas problem. Nadal możemy gotować i smażyć.

Płyty gazowe posiadają jednak także wady. Najczęściej są uważane za brzydsze niż ich elektryczne odpowiedniki. Trudno temu zaprzeczyć – płyty ceramiczne i indukcyjne mają niepowtarzalny design, są eleganckie i stylowe. Nowoczesnej płyty gazowe nie są nieestetyczne ani nieeleganckie, ale nieco gorzej się prezentują niż elektryczne. Trudniej także utrzymać je w czystości.

Powierzchnia płyt gazowych nie gładka tak jak w przypadku płyt elektrycznych. Jest nierówna i potrzebujemy nieco więcej czasu, aby doprowadzić je do należytego porządku. Do zagrożeń wynikających z posiadania kuchenki gazowej należy także ryzyko ulatniania się gazu. Jest to urządzenie nieco mniej bezpieczne niż kuchenka elektryczna. Istnieje także ryzyko poparzenia się płytą – szczególnie w przypadku dzieci. Płyta indukcyjna nie nagrzewa się w całości, zatem mamy tutaj do czynienia z większym bezpieczeństwem użytkowania.

Dodaj komentarz

Lidia
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Polecam ten artykuł.

Dariusz
Dodano:
0
0

Indukcja jest coraz częściej wybieraną płytą. Warto zainwestować w fotowoltaikę i założyć płytę elektryczna.


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Uważam, że lepiej jest skorzystać z porad projektanta, niż...
Uwielbiam stylowe lampy włoskie wiszące.
Inwestowanie w modną aranżację wnętrza z pewnością...
Projektant wnętrz u mnie to była ogromna ulga. Polecam...
Nie wiedziałam, że intensywne kolory mogą wpływać...
Wybór mebli młodzieżowych czasami jest trudny. Ja...
Uwielbiam stylowe lampy włoskie wiszące.
Bardzo podobają mi się wnętrza, gdzie występuje akcent...