Meble - wszystko o meblach i meblarstwie PoradyPłyta gazowa czy elektryczna? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Płyta gazowa czy elektryczna?

Płyta gazowa czy elektryczna?

Kupując sprzęt AGD zazwyczaj rozważamy różne opcje i wybieramy takie urządzenia, które będą najbardziej odpowiadały naszym potrzebom. Sprzęt powinien pasować do wyglądu kuchni, dodawać jej uroku. A przy tym konieczna jest jego optymalna funkcjonalność, łatwość użycia, praktyczność. Zatem przy wyborze kuchenki zadajemy sobie pytanie – czy lepsza będzie gazowa, czy tez elektryczna. Zwolenników zarówno jednych, jak i drugich nie brakuje. Nie mniej jednak wciąż wiele osób ostatecznie decyduje się na zakup tradycyjnej kuchenki z płytą gazową.


Płyty gazowe są przede wszystkim tańsze. Indukcyjne i ceramiczne kosztują nierzadko znacznie więcej. Faktem jest również, że przy częstym i długim gotowaniu rachunek za gaz będzie niższy niż rachunek za prąd. Koszty eksploatacji takiego sprzętu są bardziej ekonomiczne.
Zaoszczędzamy zatem nie tylko w momencie zakupu, ale też w trakcie użytkowania. Nie musimy gotować też w specjalnych garnkach, na ściśle określonych patelniach. Posiadając kuchenkę elektryczną nierzadko jesteśmy skazani na zakup pasujących do niej garnków o konkretnej powierzchni. Zdarzają się również braki w dostawie prądu, chwilowe rozłączenia. Jeśli korzystamy z płyty gazowej, nie jest to dla nas problem. Nadal możemy gotować i smażyć.

Płyty gazowe posiadają jednak także wady. Najczęściej są uważane za brzydsze niż ich elektryczne odpowiedniki. Trudno temu zaprzeczyć – płyty ceramiczne i indukcyjne mają niepowtarzalny design, są eleganckie i stylowe. Nowoczesnej płyty gazowe nie są nieestetyczne ani nieeleganckie, ale nieco gorzej się prezentują niż elektryczne. Trudniej także utrzymać je w czystości.

Powierzchnia płyt gazowych nie gładka tak jak w przypadku płyt elektrycznych. Jest nierówna i potrzebujemy nieco więcej czasu, aby doprowadzić je do należytego porządku. Do zagrożeń wynikających z posiadania kuchenki gazowej należy także ryzyko ulatniania się gazu. Jest to urządzenie nieco mniej bezpieczne niż kuchenka elektryczna. Istnieje także ryzyko poparzenia się płytą – szczególnie w przypadku dzieci. Płyta indukcyjna nie nagrzewa się w całości, zatem mamy tutaj do czynienia z większym bezpieczeństwem użytkowania.

Dodaj komentarz

Lidia
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Polecam ten artykuł.

Dariusz
Dodano:
0
0

Indukcja jest coraz częściej wybieraną płytą. Warto zainwestować w fotowoltaikę i założyć płytę elektryczna.


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Super fajny tonujący kolor, uwielbiam pomieszczenia z...
Rad-Pol oferuje szeroki wybór mebli włoskich od najlepszych...
Rad-Pol to internetowy sklep, w którym dostępne są wysokiej...
Rad-Pol to portal na temat włoskich mebli, na którym...
Meble do przedpokoju powinny mieścić to co...
Aranżacja sypialni jest ważna, żeby dobrze się w niej...
Projektant tak dobierze kolory i wzory, że nic nie będzie...
Dla mnie wygodna łazienka to taka, w której jest wanna i...