Kolor beżowy we wnętrzach

Nowoczesne kolory wnętrz na rok 2022 obejmują odcienie beżu, które nadają wnętrzu przytulny i neutralny charakter. Ciepłe beżowe odcienie są uspokajające, ziemiste i wygodne. Beżowe odcienie mebli to popularny wybór odzwierciedlający najnowsze trendy w aranżacji wnętrz.

Kolory 2022 supermodne beże to piękny odcienie, odzwierciedlające siłę, jaką możemy czerpać z natury. Neutralne kolory przywołują nasze rosnące pragnienie dopasowania się do planety i optymistycznego patrzenia w przyszłość. W trudnych czasach, gdy świat wciąż stoi przed wyzwaniami pandemii koronawirusa, przytulne barwy wnoszą komfort i bezpieczeństwo do nowoczesnego wystroju wnętrz oraz wzbogacają najnowsze trendy w dekoratorstwie na 2022 rok.


Beżowe barwy w naszym życiu

Wygodny beżowy kolor może odgrywać znaczącą rolę w tworzeniu przyjaznych i spokojnych schematów aranżacji pomieszczeń. Odcienie beżu są kojące, rewitalizujące i naturalne. Ziemiste odcienie wzbogacają nowoczesne schematy kolorów i inspirują do kreatywności. Neutralne kolory tworzą idealne tło dla akcentów w stylowych, żywych odcieniach.

Historia koloru beżowego

Kolor beżowy to nieco neutralny odcień, często uważany za matowy i monotonny. Jest to jednak piękny, spokojny i relaksujący kolor, który ma wiele pozytywnych skojarzeń i korzyści psychologicznych. Zagłębmy się trochę w historię koloru beżowego, jego symbolikę i sposób, w jaki jest dziś używany.

Słowo „beżowy” po raz pierwszy zostało użyte we Francji gdzieś w połowie XIX wieku. Była to nazwa nadana kolorowi wełny, która naturalnie ma kolor kremowy. Chociaż kolor beżowy był używany od setek lat, po brązowym i żółtym, swoją nazwę w języku angielskim otrzymał dopiero w 1887 roku.

W prehistorycznych malowidłach jaskiniowych Lascaux we Francji dość łatwo zauważyć, że różne odcienie beżu były używane tysiące lat temu. Artyści mieszali ze sobą brązowe, żółte i szare lub białe pigmenty, aby uzyskać jaśniejsze lub ciemniejsze odcienie brązu. Oznacza to, że beż był używany na długo przed nadaniem mu nazwy. W 2010 roku odkryto dużą różnorodność jasnych i jasnobrązowych odcieni, które pasują do kategorii beżu. W dzisiejszych czasach beż jest bardzo popularnym kolorem używanym w dekoracji wnętrz i projektowaniu. Głównym powodem jego popularności jest to, że zapewnia doskonałą równowagę spokoju, neutralności i komfortu, która jest idealna dla Twojego domu.

 

Symbolika beżu w różnych kulturach

  • W niektórych kulturach Wschodu i Azji beż, podobnie jak brąz, jest powszechnie kojarzony z żałobą.

  • W chińskich horoskopach ciemniejsze odcienie beżu są używane do reprezentowania ziemi.

  • Chińczycy uważają też ciemniejsze odcienie beżu za kolory pracowite i przyziemne.

  • W Europie beż kojarzył się z rustykalnością i prostotą. Podobnie jak brąz, uważany był za jeden z mniej popularnych kolorów.

Beżowy powraca

Po dekadzie szarości dominującej w świecie projektowania wnętrz, desperacko poszukujemy cieplejszych, bardziej uspokajających odcieni. Szary może nadal być numerem jeden wśród właścicieli domów, jeśli chodzi o neutralne barwy. Jednak w roku 2022 pojawiły się zmiany w aranżacji wnętrz i na prowadzenie w popularności barw wysuwa się beż oraz pastele.

Dni optymizmu skłaniają nas do cieplejszej kolorystyki, w której odcienie złamanej bieli i beżu są podstawowymi kolorami nowej estetyki. Niegdyś uważany za nudny i nieinspirujący, beżowy trend wnętrzarski szybko zyskuje na popularności i staje się szykowną alternatywą dla entuzjastów designu. Beżowe odcienie mebli Eltap tworzą w mieszkaniu spokojne, odprężające środowisko, pozwalając nam się zrelaksować i poukładać myśli oraz uczucia. Profesjonalni projektanci uważają, że beż to idealny materiał do pracy, ponieważ idealnie łączy prawie ze wszystkimi kolorami.

 

Beż w salonie

Beż, podobnie jak biały, jest popularnym kolorem, gdy właściciele domów próbują wybrać neutralne barwy do swojego salonu. Jest to kolor, który dobrze pasuje do większości rozmiarów i projektów w salonie. Kiedy już odkryjesz swój ulubiony odcień beżu, możesz się zastanawiać, jakie inne kolory wprowadzić do swojego salonu. Beż najlepiej łączy się z niebieskim, brązowym, szmaragdowym, czerwonym, czarnym i białym. Możesz użyć tych uzupełniających kolorów w wykończeniach lub w akcentach w całym salonie.

 

Beż w sypialni

Wybierając beżowe odcienie do aranżacji sypialni, z pewnością będziesz spokojnie wypoczywać. Oprócz wpływu psychologicznego beżowy odcień pomoże skorygować przestrzeń sypialni i sprawi, że będzie ona lżejsza, wygodniejsza i bardziej przytulna. Największe nasycenie można nadać we wnętrzu beżowemu kolorowi, wykorzystując powierzchnie znane tekstury. Tylko nie próbuj zagłuszać beżu w krzykliwych, jasnych tonach! Dużo lepiej postrzega się wystrój sypialni, jeśli odcień zostanie podkreślony ciepłymi elementami.

 

Beż w kuchni

Beżowy odcień jest zawsze pewny siebie. W kuchni będzie tworzyć sprzyjające i niesamowicie pozytywne środowisko - zawsze będzie ciepło i przytulnie. Beż doskonale ozdobi drewniane meble, a także podkreśli piękno dodatków wykonanych z naturalnych materiałów. Mogą to być drewniane stojaki, wiklinowe wazony lub kosze.

 

Beż w łazience

Jeśli w Twojej łazience ma pojawić się królewska atmosfera, to duet beżu i złotego koloru w jej wnętrzu najlepiej poradzi sobie z tym zadaniem. Na dodatek nawet najmniejsza łazienka w połączeniu z beżowym kolorem będzie przestronna i jasna, a złoto doda luksusu. Do beżowej łazienki świetnie pasują dodatki w kolorach: różu, brzoskwini, srebra, cytryny, jasnej zieleni, błękitu, a nawet szkarłatu.

 

Stosując beżowe odcienie we wnętrzu, trzeba zdać sobie sprawę, że to spokojny kolor i aby „obudzić” jego potencjał, trzeba wprowadzić do wystroju przynajmniej kilka kolorowych akcentów. 

źródło: CIB - Centrum Informacji Biznesowej

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)

Dodaj opinię

Ocena: